rss

جمعه 18 2 1394

اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران -  معاونت آموزش متوسطه

کارشناس تکنولوژی گروه های آموزشی متوسطه 1 (راهنمایی)

قالب طرح درس پیشنهادی جشنواره روش های فعال یاددهی یادگیری با رویکرد به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

 

مشخصات کلی

نام و نام خانوادگی :شیوا شهبازی جید    ..رشته تدریس : .ادبیات  میزان تحصیلات : لیسانس  سنوات خدمت.20منطقه ی 5

 

5. تلفن همراه........شماره پر سنلی……….  .نوعاستخدام :رسمی / حق التدریس / پیمانی نام آموزشگاه .نمونه دولتی ایوب آزاد حسینی. نوع مدرسه دولتی/ غیر دولتی / دخترانه / پسرانه . تعداد دانشآموزان...........نام درس :.دروازه ای به آسمان .  .شماره ی فصل/درس :1-3  موضوع / عنوان درس .................پایه یتدریس : سوم راهنمایی زمان تدریس : 40دقیقه . نام روش : پیش سازمان دهنده برمبنای ict تعداد صفحات اصلی طرح درس :2صفحه

هدف های تحلیلی – اموزش

 

 

هدف کلی درس:دانش آموزان بافرهنگ جبهه،جنگ ،مقام و ارزششهدا و جهان آرا ، فرمانده ی خرمشهر و قلم سید مرتضی آوینی آشنا شوند

هدفهای جزئی : 1- دانش آموز باید به مقام شهدا در دوران دفاع مقدس پی ببرد. 2- پرورش نگرشمثبت به مطالعه آثار دفاع مقدس و انتقال فرهنگ دفاع مقدس و حماسه آفرینی شهدا ورزمندگان و نسل های آینده. 3- پرورش حس وطن دوستی و تقویت روحیه دفاع از سرزمیندر برابر دشمنان. 4- آشنایی با جهان آرا فرمانده جنگ . 5- آشنایی با قلم سیدمرتضی آوینی .

هدف های رفتاری: پس از پایان آموزش باید: 1- معنی و مفهوم واژه های جدیددرس را بازگو کند . 2- درس را به صورت صامت خوانی، روان خوانی کند. 3- به خودارزیابی و کار گروهی و تمرین نوشتن درس پاسخ دهد. 4- در مورد حذف فعل تمرینات راحل کند. 5- در مورد دوران جنگ مختصری بنویسد. 6- مونولوگ و دیالوگ را تشخیص دهد.

حیطه های یادگیری

شناختی ( دانستنی ها)

1-       آشنایی با جهان آراء فرمانده جنگ.       2- آشنایی با سید اهل قلم سیدمرتضی آوینی . 3- بتواند مفهوم مونولوگ ودیالوگ را بیان کند (درک و فهم). 4- جمله هایی با حذف فعل و مفهوم کاملبنویسد(کاربردی)

روانی حرکتی (مهارتی)

با توجه به آموخته های خود باید بتواند :1- در یک نمایش نامه مونولوگ ودیالوگ را تشخیص دهد. 2- دریافت مفهوم واژه های کلیدی متن

عاطفی ( نگرش ها)

1-       تقویت نگرش مثبت به مطالعه آثار دفاع مقدس

2-       تقویت روحیه و حس وطن دوستی

روش وسایل آموزشی

موادوسایل آموزش:تابلو- ماژیک –D.V.D  دی وی دیآموزشی (توضیح در ضمیمه)

روش تدریس مبتنی بر فرایند یاد دهی- یاد گیری : پیش سازمان دهنده بر مبنایآی سی تی  I.C.T

مراحل و گام های  فرایند روش تدریس

1-         ارائه پیش سازمان دهنده

2-       ارائه مطلب

3-       استحکام بخشیدن

 

 

فعالیت های قبل از شروع کار

نحوه شروع : سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب و ... ) رسیدگی به تکالیف گذشته، سنجش رفتار ورودی ، ارزش یابی تشخیصی و ...

احوالپرسی- حضور و غیاب – علت غیبت را جویا می شویم و ...

رسیدگی به تکالیف و تمرین های درس گذشته سرگروهها رسیدگی کردند(نظارت میکنیم)

برای آزمون ورودی امتحان کتبی گرفته می شود (نمونه سووالات ضمیمه) به پیوستارسال می شود.- به صورت مسابقه. گروهی سووالات را حل می کنن و سر 3 دقیقه برگهها جمع می شود. گروهی که بیشترین سووالات را درست جواب داده از صندوق جایزه برمی دارد.

 

 

 

ارایه درس جدید

اجرای تدریس و فرایند یاددهی – یادگیری مبتنی بر روش ..... براساس فعالیتهای معلم و دانش آموز

1-      ارائه پیش سازماندهنده   2- ارائه مطلب      3- استحکام بخشیدن به ساخت شناختی

شروع و ایجاد آمادگی مطلوب، ارائه درس ارزشیابی تکمیلی ، مرحله ای و پایانی

 

                      معلم  (1- ارائه پیش سازمان دهنده)         دانشآموز      معلم (ارائه مطلب)            دانش آموز          معلم (استحکام بخشیدن به ساختشناختی)        دانش آموز                   

25 دقیقه

 

1-       هدفها مشخص

2-       پخش تصاویر ، نوحه ممد نبودی همراه با زندگی نامه جهان آرا

3-       به پیوست ارسال بخش تکه هایی از فیلم بوی پیراهن یوسف

4-       پای تابلو می نویسیم: خرمشهررا خدا آزاد کرد                    (امام خمینی)

1-       تصاویر را میبیند

2-       بین دانسته های خود با مطالب جدیدارتباط برقرار می کند

3-       مطالب را به خاطر می سپارد

 

1-       مشخصات شهرخرمشهر را پخش می کنیم . به پیوست ارسال

2-       در موردجهان آرا ... حال و هوای جنگ و تصاویر خرمشر صحبت می شود.متن درس درکامپیوتر ، بچه ها صامت خوانی می کنند.

1 – صامت خوانی می کند.

2-       از روی درس رو خوانی می کنیم.

3-       در مورد کلی واژه ها و آرایه ها توضیح

4-       بچه ها بین مطالب ارتباط برقرار می کنند

 

1-       اگرچه جنگ  تمام شده اما آوینی دستار ثبت وقایع بر نداشته...ضمیمه

2-       آیا جنگ واقعا" تمام شده یا در شکل جدید و خطرناک در حال جریان است

3-       منولوگ و دیالوگ را توضیح می دهیم.

4-       حذف فعل را توضیح می دهیم.

1-      (در متن درس) منو لوگ ودیالوگ درس را پیدا کند یا مثال دیگر آورند.

2-      حذف فعل را پیدا کنند.

3-      سوالات خود را مطرح کنند.

 

 

 

فعالیت های تکمیلی

جمع بندی و نتیجه گیری :

دانش های زبانی و ادبی در حین  درس تدریس شده – مونولوگ  نویسنده با خودصحبت می کند - دیالوگ با دیگران صحبت کردن -       3 دقیقه                                                                                                                     

نمونه ای از نمایشنامه برای آشنایی بجه ها ارائه می شود (  پیوست -  لوح فشرده )

3 دقیقه

 

ارزشیابی پایانی ( سنجش رفتار خروجی )

1-       چرا خرمشهر نماد هشت سال دفاع مقدس معرفی شد.

2-       در متن درس مونولوگ و دیالوگ ها را جدا کنید.

3-       قسمت هایی از درس که حذف فعل دارد را پیدا کنید.

 

 

4 دقیقه

 

 تعیین تکلیف و فعالیت های خارج ازکلاس:

1-       تمرین نوشتن را انجام دهند.

2-       در مورد جهان آرا هرچه می دانند بنویسند.                                                                                                  

3-       در مورد آوینی هرچه می توانند بنویسند.

4-       دادن نمایشنامه به بچه ها و اجرا توسط یک گروه و مشخص کردن مونولوگ ودیالوگ                                              ضمیمه

5-       دادن برگه تکلیف

3 دقیقه

 

چنان که نکات دیگر و اندیشه های تازه و خلاقی دارید در این بخش مرقومفرمایید

ملاحظات

مواد و وسایل آموزشی :

لوح فشرده شامل زندگی نامه جهان آرا به همراه پرینت – زندگی نامه سیدمرتضی آوینی و جمله های ایشان به همراه پرینت – تصاویر شهر خرمشهر ( قبل و بعدوهنگام جنگ ) به همراه پرینت

مشخصات شهر خرمشهر از کتاب مقاومت به همراه پرینت – موسیقی فیلم از کرخهتا راین – بوی پیراهن یوسف – نوحه ممد نبودی ببینی – تکه هایی از فیلم بویپیراهن یوسف ( صحنه های جنگ )

                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دادن تکلیف برای ارزشیابی تشخیصی :

حل سوالات توسط گروه به صورت مسابقه ( سوالات به پیوست ارسال )

                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مفاهیم و کلید واژه ها :

دروازه ای به آسمان – تلمیح – شهید همیشه زنده – حذف فعل – کشتی های بهگل نشسته – رودخانه مانده – ققنوس – عقل باژگون – قبرستان – شقایق خون رنگ-

تشبیه – تکرار – ماندن – استقامت – ایران شهر – 36 میلیون جمعیت – معراج

                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویژگی های نثر آوینی:

ساده – صمیمی – حس همدلی و افتخار و حماسه را به خوانندگان عرضه می کند –زبانیشیوا – قلمی فصیح – تاریخ فتح را برای آینده گان روایت کرد. از نوشتن این متن 3 هدف داشت: 1- شروع تجاوز ناجوانمردانه ی دشمن تادندان مسلح به مرزها و شهر خرمشهر – تعبیر و تشبیه خرمشهر به شقایق خون رنگ 2-پیوندانقلاب و جنگ با باورهای دینی به خصوص تاریخ اسلام و تشیع  3- معرفی مردان خاکی و افلاکی ایران زمین (جهان آرا )- گرفتن لقب سید اهل قلم از رهبر کبیر انقلاب

 

                   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تعیین تکلیف :

به صورت برگه گروهی بین گروه ها

1-       به نظر شما جنگ چه آسیب هایی به همراه داشت؟

2-       وظیفه ی ما در مقابل دوران دفاع مقدس چیست؟

3-       آیا می دانید منظور از جنگ نرم که از موضوعات روز دنیاست چیست؟

4-       تخریب حاصل از جنگ نرم چگونه است؟

5-       آیا در حال حاضر کشور ما درگیر جنگ نرم است؟ چگونه ؟ توضیح دهید؟

 

 

 

 

 


(0) نظر | برچسب ها :
X